تیم نوآور سازنده مکعب‌های چوبی رادوین، که در زمینه تولید اسباب‌بازی‌های چوبی و وسایل کمک آموزشی فعالیت دارد؛ چند ماهی هست که در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز استقرار یافته و این حضورش باعث ایجاد انگیزه شده تا خط تولید خود را راه بیندازد.
سرپرست تیم نوآور مکعب‌های چوبی رادوین در گفتگویی با اظهار خرسندی از اینکه در این مرکز استقرار یافته و انگیزه ای در تیم کاری‌اش ایجاد شده تا صفحه اینستاگرام خود را مجددا راه اندازی نماید و سایتش را طراحی کند؛ گفت: اگرچه ما با ثبت مکعب‌های چوبی رادوین در سال ۸۶ کار خود را به صورت جدی آغازکردیم و پس از تبلیغات محدود در سایت‌ها، با دریافت سفارش از موسسه آموزش زبان نصیر با تیراژ هزار سری در سفارش اول و هزار سری دیگر در سفارش دوم به تعداد نیروهای خود افزودیم و با شروع کار جهت تحویل سفارش تعداد کارکنان رادوین از دو به ۱۰ نفر افزایش یافتند؛ اما با شیوع ویروس منحوس کرونا، متاسفانه طرف قرارداد نیمی از سفارش خود را کنسل کرد و ما ماندیم و حجم پیش تولید و توقف خط تولید…
نجمه قریشی اظهارداشت: به دلیل کرونا و درک شرایط طرف مقابل، تعهدات قانونی فسخ قرارداد را اجرایی نکردیم و بعد از آشنایی و ورود به مرکز نوآوری ترشیز، با انگیزه‌بخشی این مرکز، تصمیم به راه‌اندازی مجدد خط تولید گرفتیم و ریسک احیای دستگاه را به جان خریدیم.
وی با بیان اینکه با پیگیری شخصی توانستیم ۱۵ میلیون تسهيلات بگیریم و مشکلات دستگاه را برطرف‌کرده و خط تولید را دوباره راه‌اندازی کنیم؛ گفت: اتفاقات روزهای کرونایی ما را بی‌انگیزه‌کرد اما با استقرار در مرکز تلاش کردیم دوباره فعالیت خود را از سر بگیریم و در بحث پیش فروش محصول و اخذ مجوز صادرات و… دست به کار شده‌ایم.
وی با معرفی فعالیت این تیم گفت: گروه تولیدی اسباب‌بازی‌های چوبی رادوین توانسته مکعب‌های چوبی رادوین را با بهترین کیفیت به عنوان یک وسیله کمک آموزشی مناسب برای سنین پیش دبستانی و مقطع ابتدایی تولید کند که کودک با در دست گرفتن مکعب‌ها ارتباط بهتر و سریع‌تری با آموزش پیدا می‌کند و از نظر تصویرسازی لغات سریع‌تر در ذهن او تثبیت می‌شود.
قریشی ابراز کرد: گروه تولیدی اسباب‌بازی‌های چوبی رادوین در نمایشگاه اختراعات و طرح هاي پژوهشي شورای شهر کاشمر که در سال ۹۶ برگزار شد، سطل زباله هوشمند را عرضه کرد. البته در آن زمان تولیداتی برای یک موسسه آموزشی زبان کشوری داشتیم که با برند خودشان مطابق با نیاز آنها، تولیداتی داشتیم که با کرونا تولیدات مان متوقف شد، در حالی که تمام ظرفیت مالی مان را صرف سفارش موسسه زبان کرده بودیم وکرونا و تعطیلی آموزشگاه باعث شد بخشي از سفارش خریداری نشود، اما با تلاش و پیگیری به عنوان یک هسته نوآور در مرکز نوآوری و شتابدهی مستقر شدیم و تلاش داریم با قوت به فعالیت خود ادامه دهیم.
وی با بیان اینکه ما می توانیم رشد کنیم و محصول اسباب بازی تولیدی مان با قیمت کف بازار هم که به فروش برسد، سود خوبی دارد و اشتغال خانگی را بالا می برد، گفت: در شرایط فعلی ما به دنبال راهی برای صادراتیم زیرا توان و پتانسیل صادرات محصول مان هست.
وی گفت: در حال حاضر نیاز به کارت بازرگانی و مجوز صادرات داریم و با نگرانی‌هایی در حوزه کپی رایت و هزینه طراحی کاراکترها مواجهیم.
سرپرست تیم رادوین که دارنده مقام دوم بازی های استارتاپی ملی است، ادامه داد: برای اخذ کارت بازرگانی و دریافت مجوزها نیاز به هزینه‌هایی است و اگرشرایطی فراهم شود که پیش خرید از محصول تولیدی ما صورت بگیرد تا بتوانیم جلوتر از سفارش مواد اولیه را بخریم، یعنی در واقع برای ما سفارش گرفته شود حرکت رو به جلویی است و شاهد جهش تولید مان خواهیم بود.
وی گفت: در واقع مانع اصلی ما نبود نقدینگی و نداشتن بازار تضمین شده‌است، هرچند محصول تولیدی ما برای اتاق بازی در مدارس نمونه بسیار مطلوبی است به طوری که روی تمام وجه مکعبی از جنس چوب با چاپ رنگی حروف الفبای فارسی و انگلیسی چاپ شده اما مکعب‌های چوبی موجود در بازار که ساخت چین است، تک وجهی هستند و به لحاظ کیفیت قابل مقایسه با محصول تولیدی ما نیست.
وی که چشم انداز ترسیم شده برای تیم کاری‌اش، صادرات محصول است؛ گفت: ما برای درآمدزایی باید تولیدمان افزایش یابد؛ با افزایش تولید باید موانع‌مان برای خروج محصول از کشور برطرف‌شود که نیاز به مجوز دارد و البته اخذ مجوز نیازمند صرف هزینه است که در این شرایط ما برای تامین این هزینه مشکل داریم.
وی با بیان اینکه طراح و ایده‌پرداز تیم رادوین من و همسرم هستیم و نزدیک ۱۰ نفر در کارگاه تولیدی‌مان فعالیت داشتند تا از صفر تا صد محصولاتمان را انجام دهیم؛ گفت: درچندین جشنواره حضور یافتیم و از محصولمان استقبال خوبی شد، حتی در استارتاپ ملی اسباب بازی‌ها عرضه یکی از محصولات‌مان مقام دوم کشوری را کسب کردیم که برای جلوگیری از امکان کپی محصول آن را با کاغذ و پلاستیک در سایزهای مختلف عرضه@کردیم و قرار بود در صورت حمایت و پیش خرید مدل چوبی آن را بزنیم که همان زمان کانون پرورش فکری می‌خواست ایده ما را با هزینه خیلی ناچیز بخرد که ما از فروش ایده‌مان منصرف شدیم زیرا یقین داریم طرح مدنظرمان در صورت اجرا، سود خوبی دارد.
وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل هزینه پایین تولید در شهرستان، برون‌سپاری برخی شرکت‌های تولید اسباب‌بازی را انجام دادیم به طوری‌که شرکت بالسا، برون‌سپاری محصولات خود را به ما سپرد؛ افزود: ما برای تولید مشکلی نداریم. مشکل اصلی ما در حوزه بازاریابی است که باید اقداماتی انجام‌دهیم تا فروش ما قطعی و تضمین شده‌باشد و گرنه اگر تولید کنیم و دپو شود، به دلیل نبود نقدینگی با مشکل مواجه می‌شویم.
وی از روزهایی در سال ۸۵ گفت که محصولی تولید کرده و به مغازه های سطح شهر می‌فروختند اما همین که کسبه و اصناف مرتبط با حوزه اسباب‌بازی، متوجه‌شده‌اند کالای تولیدی توسط فرزندان همین شهر تولید شده علاقه‌ای دیگر به خرید نشان نداده‌اند و گویا برایشان خوشایندتر است که جنس وارداتی بخرند.
وی افزود: ما به دنبال ایجاد ارتباطات مناسب هستیم تا بتوانیم کارمان را رونق دهیم و امیدواریم در کنار تلاش‌های تیم کاری‌مان، مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز هم با حمایت بیشتر و رفع موانع پیش‌رو، زمینه‌ساز رونق فعالیت‌مان باشد.
قریشی چشم انداز کوتاه‌مدت تیم رادوین را، راه اندازی خط تولید و طراحی اسباب‌بازی جدید عنوان کرد و گفت: چشم انداز بلند‌مدت تیم ما  رسیدن به مرحله تولید انبوه و صادرات است.

1 تیر 1400
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.