رضا پاکدل جوانی اهل روستای مغان است که برای تحقق ایده اش جهت فرآوری و تبدیل انگور به کشمش دستگاه شستشوی کشمش را تولید کرده و در این مسیر مورد حمایت مالی مرکز نوآروی و شتابدهی ترشیز قرار گرفته است.

با توجه به ظرفیت بالای منطقه در تولید محصول انگور و تبدیل ۷۰ درصد آن به کشمش به دنبال عملیاتی کردن ایده خود جهت فرآوری و تبدیل انگور به کشمش بوده و در این راستا اقدام نموده‌است. با این جوان خوش‌ذوق و خلاق پیرامون ایده نوآورانه‌اش به گفتگو نشسته‌ایم که در پی می‌آید؛

  • با سلام. به عنوان اولین سئوال لطفا خودتان را معرفی کرده وبرایمان ازچگونگی شکل گیری کسب وکارتان بگویید؟

سلام و عرض ادب. رضا پاکدل هستم اهل روستای مغان و دارای تحصیلات کارشناسی مکانیک. باتوجه به نیازی که در بازار احسا س می‌شد مبنی بر صرفه‌جویی در وقت وانرژی، ایده‌ای برای فرآوری وتبدیل انگوربه کشمش به ذهنم رسید  و پیش از من کسی به این موضوع نپرداخته بود.

  • تحقق ایده‌تان چقدر طول کشید؟

در آذر ماه ۱۳۹۷ استارت ایده زده شد و تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مراحل تحقیقاتی و پژوهش در این حوزه انجام پذیرفت وپس از آن تا پایان شهریور ماه ۹۸ کارساخت و  بهره‌برداری به طول انجامید.

  •  هزینه‌های انجام‌شده ومتریال مورد استفاده در طول دوره به چه صورت بوده‌است؟

دستگاه متشکل از قطعات آهن بلبرینگ وتسمه، ورق توری خام، پروفیل تفلون، پولی، موتور  است که  هزینه تمام‌شده برای ساخت دستگاه مبلغ ۳۰مییلون تومان است.

  • گزارش مختصری ازپیشرفت حاصل شده در برنامه کاری‌تان بیان کنید؟

در حال حاضر دستگاه در مرحله آبگیری پیشرفته‌است ودر تکمیل طرح به دنبال افزودن گزینه‌های گرمایش وسرمایش هستم که براین اساس کشمش بعداز آب‌گیری، گرم وسرد می‌شود که ظرفیت دستگاه۳۰۰ تن در ساعت است.

  • اهداف پیش روی شما چیست؟

پس از ساخت دستگاه‌، به دنبال تولید انبوه آن هستم.

  • در حال حاضر موانع ومشکلات پیش روی شما برای تحقق اهداف‌تان چیست؟

عدم تامین مالی و نبود حمایت‌های لازم برای ساخت دستگاه، مهم‌ترین موانعی است که باید برای رفع آنها چاره‌اندیشی شود.

  • برای اجرایی شدن ایده‌تان مورد حمایت قرار گرفته‌اید؟

خوشبختانه مرکز نوآوری وشتابدهی ترشیز و صندوق پژوهش خراسان رضوی سهم عمده‌ای در ارائه خدمات مشاوره‌ای و تامین تسهیلات داشته‌اند. در واقع نقش مرکز نوآوری در ارائه خدمات مشاوره‌ای کاری و تحقیقی راهگشای بنده بوده است.

  • حمایت مالی هم از پروژه شما صورت گرفته‌است؟ 

بله جهت خرید بخشی از لوازم مورد نیاز ساخت قسمت سرمایش وگرمایش نیاز به ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار داشت که  با هماهنگی‌های انجام شد و پیگیری‌های لازم .موفق شدم از ازصندوق پژوهش مبلغ ۴۰میلیون تومان تسهیلات دریافت نمایم و در ادامه جهت تامین سرمایه لازم پیشبرد کار هست

25 خرداد 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.