حسین صحرایی، مدیر گروه صنعتی توس پنجره خاوران طراح و سازنده خانه‌های تاشو؛ یکی از این افراد خلاق است که ایده ساخت خانه های تاشو  را داشته و گروه صنعتی توس پنجره خاوران مجری برای عملیاتی کردن این ایده خلاقانه وارد کار شده و این روزها با کمک مرکز نوآروی و شتابدهی ترشیز در حال تحقق ایده خویش است .

جالب اینکه وقتی صحبت از خانه می شود در نظر اول یاد چهار دیواری می افتی  از آجر و سیمان و خاک و گچ ،که قابل نقل و انتقال نیست. اما این روزها خلاقیت ها در همه عرصه ها، گاه برخی ذهنیات ما را تغییر می‌دهد. این در حالی است که همه ما وقتی درباره ایده های دید فکر می کنیم گیر می افتیم و احساس می‌کنیم هیچ چیز تازه‌ای به ذهن‌مان نمی‌رسد اما گاه با بارش بارانی ازخلاقیت و نوآوری در سرمان مواجه می‌شویم. اگرچه فرآیند خلاقیت ، یعنی از ایده اولیه تا رسیدن به محصول نهایی پروسه ای طولانی است و باید خون دل خورد و عرق ریخت و تلاش کرد تا بالاخره یک ایده خلاقانه اجرایی شود. حسین صحرایی مدیر گروه صنعتی توس پنجره سختی‌ها را به جان خریده و اینک در حال ساخت خانه های تاشو است. طی گفتگویی که با اوانجام دادیم تلاش کردیم؛ بیشتر با نحوه کار این مجموعه و نگاه نوآورانه شان آشناشویم. آنچه در پی می آید ماحصل این گفتگوست.

_با سلام و عرض ادب به عنوان اولین سئوال در مورد چگونگی شکل‌گیری کسب وکارتان برایمان بگویید از چه سالی شروع به کار نمودید واز کجا ایده گرفتید ؟

بنده ، حسین صحرایی هستم مدیر گروه صنعتی توس پنجره خاوران که بعد از پایان خدمت سربازی، به انجام شغل پدری‌ام مشغول شدم اما سعی کردم در انجام کار نگاه نوآورانه‌ای داشته باشم از این رو در ابتدای امر به ساخت  پنجره های فلزی پرداختم و سپس تولید پنجره های دو جداره را انجام دادم و در مرحله بعد به دنبال ساخت خانه‌های تاشو بودم. در واقع گروه تحقیق وتوسعه ما به این نتیجه رسیدند که به موضوع خانه های تاشو توجه کنیم به ویژه با توجه به خطرپذیری در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله و سیل لزوم سازماندهی نیروهای امدادی و کادر پزشکی و امنیتی در اسرع وقت یا برگزاری مراسمی مثل همایش پیاده روی اربعین، انگیزه اصلی ما شد که  برای ساخت خانه های تاشو برنامه ریزی کنیم و زمینه عملی کردن ایده مان را فراهم کردیم.

_چه شد که به این کار رو آوردید و عملیاتی شدن ایده‌تان چقدر طول کشید ؟

هدف کار ما پیشرفت بوده و هست و استارت برنامه های مان از ۱۰ سال پیش خورده شده اما با توجه به این که ارتقا کار هدف ما بوده توانستیم کارمان را رونق دهیم و به سمت اجرای خانه های تاشو رفتیم.

_قیمت محصولات‌تان چگونه است؟

بستگی به نوع کار سفارش‌دهنده دارد چون آپشن‌ها متفاوت است و از متری یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شروع می شود که ساخت پروژه از ۲۰روز تا دو ماه  طول می‌کشد البته انرژِی خورشیدی هم روی این‌ها نصب می‌شود  و اغلب سفارش‌دهندگان بیشتر بخش خصوصی و برای استفاده در ویلاها به دنبال این نوع خانه ها هستند.

_از موانع پیش روی کار برایمان بگویید ؟

۲۲سال است که در این حوزه فعالیت داریم. اما درطول تمام این ادوار ،مورد حمایت قرار نگرفتیم. در واقع سازمان‌های حمایتی روی ما سرمایه‌گذاری نکردند هرچند با توجه به روابطی که در شهرستان داشتیم توانستیم از برخی ارگان‏ها کمک بگیریم تا اینکه با مرکز نوآوری آشنا شدیم و این مرکز در راستای حمایت از ما سنگ تمام گذاشت البته تنها موانع ما برو کراسی است.

_نقش مرکز نوآوری در تحقق ایده‌تان چه بود ؟

مرکز نوآوری در واقع یک برگ برنده برای همه آنهایی  است که می‏خواهند رشد وپیشرفت داشته باشند؛ است. با مطالعه در خصوص کسب و کارها داشته‌ام  از سال‌ها پیش، کشور مالزی به همین روش توانسته یک کار بزرگ در رونق اقتصاد اش انجام دهد. در کشور ما همان است اما فقط بروکراسی اداری کمی مشکل ایجاد می‌کند. به عنوان مثال در کشورهای دیگر دو هفته‌ای یک کار جدید راه‌اندازی می‌شود. با این حال  مرکز نوآوری در روند شتابدهی به کسب و کارهای جدید عالی عمل کرده و امیدوارم کارآفرینان و خلاقان قدر بدانند.

 ـ اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

از مرکز نوآوری کمال تشکر را دارم و امیدوارم این بروکراسی اداری را بتوان حل کرد و بسیار بهتر و با سرعت بیشتر به حمایت از کسب و کارهای نوآورانه پرداخت.

27 خرداد 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.