از سال ۹۲ تیم نوآور خزایار اختراع خود را که تولید پکیج گرمایشی است، به نام محمد خزایی، ثبت اختراع نموده و تائیدیه اختراع گرفت و نمونه اولیه آن را در سال ۹۳ با موفقيت نصب گرديد و درسال ۹۶ توانست پروانه بهره برداری محصول را اخذ نماید.
از سال ۹۷ تاکنون نيز تیم خزایار مشغول نصب این دستگاه براساس سفارشات است. اينک فرصتی دست داد؛ تا پای صحبتهای تیم کاری خزایار بنشینیم و از نزدیک با نحوه فعالیت این تیم و تولیدات‌شان بیشتر آشنا شویم.
***
حسين خزاعی مدیرتیم در ابتدای گفتگو با اشاره به مشخصات نمونه محصول تولیدي تیم “خزایار” گفت: این پکیج با ویژگی‌هایی که دارد، منحصر به فرد است به طوری‌که دارای یک کمپرسور دوسر بوده و به جای پمپ‌های معمولی یخچال، دارای پمپ الکترومغناطیسی است و همزمان آب را با یک توان جواب می دهد. داراي دو خروجی و محفظه احتراق فعل و انفعالات بوده، هیچ آلایندگی در خروجی اگزوز به جا نمی ماند و فاقد هرگونه آلایندگی برای محیط زیست مي باشد.
وی با اشاره به اینکه تمام هزینه و سرمایه گذاری انجام شده برای این پروژه شخصی بوده و موفق به اخذ هيچگونه حمایت مالي تا کنون نشده ايم؛ ابراز کرد: حمایت‌ها از تولیدکننده ناچیز است و همین باعث می شود تولیدکننده با سنگ‌های بزرگ بسیاری مواجه باشد؛ گفت: در حال حاضر ما به مرحله تولید انبوه نمونه کارمان رسیده ایم و سفارش هم داریم، اما توان مالی ما اجازه رشد قابل قبول را نمی‌دهد؛ زیرا ما به دنبال صنعتی شدن هستیم اما به دلیل کمبود منابع مالی نمی‌توانیم تولید انبوه مورد تقاضا را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون قادر به پاسخگویی به سفارشات‌مان نیستیم زیرا هم فضای کارگاهی مناسب تولید و هم بنیه مالی نداریم که سفارشات را آماده و تحویل دهیم؛ گفت: ما در حال حاضر نیاز به تجهیزات و دستگاه‌هایي داریم از جمله دستگاه پرس ۱۰۰ تنی که مجبوریم برای انجام سفارشات‌مان، انجام برخی کارها را برون سپاری کنیم؛حال آن که اگر بتوانیم با رفتن به سمت صنعتی‌شدن، شرایطی فراهم کنیم که با تجهیز کارگاه همه مراحل کار را خودمان انجام دهیم، هم راندمان کار بهتر می‌شود و هم زمینه اشتغال بیشتری فراهم می شود.


وی اظهار داشت: نیرو و توان لازم برای افزایش راندمان تولید را داریم، ولي امکانات و تجهیزات مان ناکافی است و پاسخگوی سفارشات مان نمی توانیم باشیم.
وی با اشاره به اینکه در بازار پکیج برندهای دیگری از جمله شفیع ساز، شوفاژکار، بوتان و … موجودند که با کیفیت پایین تر از پکیج خزایار، قیمت محصول آنها دو برابر محصول ماست و همه ابزار و وسایل این مدل در کاشمر تولید می شود گفت: این محصول یک تولید بومی است و به جز یک قطعه آن که وارداتی است بقیه لوازم مورد نیاز آن در همین کارگاه کوچک مان تولید می شود و حدود ۱۰ نفر مستقیم اشتغال ایجاد کرده ایم .
وی با اشاره به مشکل کمبود منابع مالی گفت: ما به عنوان تولید‌کننده نیازمند تسهیلات با نرخ سود کم هستیم تا بتوانیم ضمن تحقیق و توسعه طرح مان، حاصل تلاش خود را ببینیم.
این تولید کننده با اشاره به شعار سال مبنی بر تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها گفت: باید پشتیبانی و مانع زدایی در عمل صورت گیرد. بارها مسئولان به ما وعده حمایت داده اند، ولی وقتی پای عمل می رسیده خبری از حمایت نبوده و همین رهابودن تولید کننده باعث می شود که او تن به اخذ تسهیلاتی با درصد سود بالا بدهد که برایش هیچ توجیه اقتصادی نداشته باشد.
وی ضمن تشکر ويژه از مجموعه شهرداري کاشمر جهت حمايت از اين هسته نوآور، گفت: در حال حاضر ما نیازمند تجهیز کارگاه و سرمایه درگردش هستیم تا بتوانیم راندمان کار را بالا ببریم و به فکر ساخت نمونه های دیگر در بخش سرمایشی باشیم.
وی مهم ترین درخواست‌های خود را تامین فضای کارگاهی، تجهیز کارگاه و ارائه تسهیلات سرمایه درگردش با نرخ سود کم و بصورت بلند مدت عنوان کرد و گفت: ما در کنار یک تیم کاری که اغلب تحصیل‌کرده در رشته مکانیک و دانشجویان با رشته‌های مرتبط هستند، روی این پروژه کار کرده ایم و میلیون‌ها تومان هزینه شده و پس از سالها صرف هزينه، دو سال است که شاهد نتيجه زحمات‌مان هستيم. لذا انتظار داریم مسئولان دست ما را بگیرند تا بتوانیم روی پای خودمان بایستیم و در سایه حمایت از ما به عنوان یک تولیدکننده بومی بتوانیم مسیر رشد را طی کنیم و به عنوان یک شرکت دانش بنیان محسوب شویم.
وی با اشاره به خروجی‌های مطلوب فعالیت‌های مجموعه “خزایار” ابراز کرد: تاکنون هر قدر درآمد داشته‌ایم برای انجام مرحله تحقیق و توسعه پروژه هزینه کرده‌ایم حتي تیم کاری خزایار در کنار ساخت و تولید پکیج گرمایشی، روی پروژه دستگاه‌های سرمایشی هم کار می‌کند اما با توجه به هزینه‌بر بودن کار در حال حاضر قادر به تکمیل نمونه اولیه نیستم و کار نیمه تمام باقی مانده‌است.
وی ضمن تشکر از حمايت‌هاي مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز بعنوان متولي رشد و توسعه فناوري هاي منطقه ترشيز، ابراز اميدواري نمود‌: مرکز آموز عالي کاشمر بتواند با رایزنی و ارتباطات خود زمینه‌ای فراهم‌کند تا با در اختیار گذاشتن امکانات و زيرساخت‌هاي لازم، هسته‌هاي نوآور و واحدهاي فناور بتوانند با اخذ حمايت‌هاي لازم، تولید خود را بالابرده و در کنار آن از سود حاصل از فروش محصولات و تجاري‌سازي محصولات از محل درآمد آن با نگاه وقف علم و فناوري، ساير صاحبان ايده و افرادي که نياز به حمايت مالي دارند، منتفع گردند.

11 خرداد 1400
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.