به همت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز کارگاه آموزشی دانشگاه در ارتباط با نظام دانش بنیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش عالی کاشمر،کارگاه آموزشیدانشگاه در ارتباط با نظام دانش بنیان  به همت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز  با حضور اساتید، دانشجویان و اعضای هیئت علمی و هسته ها و واحدهای نوآور مستقر در مرکز، در محل سالن همایش دکتر مسیح دانشوری مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد.

در این کارگاه  آموزشی مهندس صادق پور مشاور برنامه ریزی استراتژیک امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان رضوی طی سخنانی به بیان مطالبی در خصوص شرکتهای دانش بنیان و نحوه ثبت و ایجاد آن، مزایای این شرکتها و …  به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌‌بنیان، شرکت‌هایی هستند که عنصر علم و دانش، بخش جدایی‌ناپذیر آنها محسوب می‌شود گفت:  برخلاف بسیاری از شرکت‌های تجاری، شرکت‌های دانش ‌بنیان می‌توانند هیچ‌گونه مال قابل لمس و مادی نظیر زمین، ماشین آلات و دستگاه‌ها و تجهیزات تولید نداشته باشند و صرفاً با ترکیب دانش، فناوری و تخصص‌های علمی و پژوهشی، فعالیت کنند. ماهیت علمی و دانش محور این شرکت‌ها موجب شده است که قشر دانشگاهی و پژوهشگر، مانند اساتید دانشگاه و اعضای هیئت علمی، نقش بسیار مهمی در آنها ایفا کنند.

به گفته او مطابق ماده ۱ قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌ بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، مصوب سال ۱۳۸۹، «شرکت‌ها و موسسات دانش  بنیان، شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.»

وی با بیان اینکه این شرکت‌ها به نوعی در نقش واسطه میان ایده‌های تجاری و تولید و ارتقای فناوری هستند و دارایی‌های این شرکت‌ها از نوع معنوی، فکری و غیرملموس است و همواره از بزرگترین دغدغه‌های این شرکت‌ها، حفاظت از دارایی‌های فکری خود و حفظ حقوق مالکیت معنوی است که این امر ضرورت کار دقیق کارشناسی و حقوقی در حوزه مالکیت فکری را ایجاب می‌کند.

مشاور برنامه ریزی استراتژیک امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان رضوی با اشاره به انواع شرکت‌های دانش‌ بنیان  گفت: دسته‌ای از این شرکت‌ها که بر اساس مزایای تعلق گرفته به این شرکت‌ها تقسیم شده‌اندشامل شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا نوع یک، شرکت‌های دانش بنیان نوپا نوع دو، شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع یک و شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع دو (صنعتی)و دسته‌ دیگر شرکت‌های دانش بنیان بر مبنای نوع فعالیت هستند که بر این اساس هم به چهار دسته کلی دانش بنیان تجاری سازی، دانش بنیان فرآیندی و خدماتی،دانش بنیان نرم و هویت ساز و دانش بنیان حوزه EPC تقسیم می‌شوند.

وی در خصوص مزایای حمایتی شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: حمایت‌هایی از این شرکت‌ها صورت می‌گیرد که برخی حمایت‌ها بر اساس قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات صورت می‌گیرد که شامل تسهیلات مالی صندوق نوآوری شکوفایی (اعطای وام‌های کم بهره یا بدون بهره)، معافیت‌های گمرکی، معافیت‌های مالیاتی، دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، تسهیل شرایط حضور این شرکت‌ها در مناقصات، حمایت از ساخت داخلی کالاهای دانش بنیان و خدمات بیمه‌ای برای کاهش خطرپذیری محصولات در کلیه مراحل تولید تا فروش است و دسته دیگر حمایت‌هایی هستند که سایر دستگاه‌ها از شرکت‌های دانش بنیان به عمل می‌آورند. مانند تسهیلات نظام وظیفه و کسری خدمت سربازی افراد فعال در این شرکت‌ها، امکان ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی، حمایت‌های صدا و سیما در جهت پخش آگهی‌های تشویقی، حمایت سازمان بورس از ورود این شرکت‌ها‌به بازار بورس، بسته‌های حمایتی حوزه بیمه و حوزه سلامت، تخفیفات خدمات آزمایشگاهی، ثبت علامت تجاری و حمایت از ثبت پتنت (ثبت حق اختراع)، اخذ استانداردها و مجوزهای بین‌المللی و بعضی حمایت‌های خاص دیگر بر اساس برنامه جامع توسعه کسب و کار دانش بنیان.در مجموع دولت به طور خاص بر اساس قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و همچنین سایر دستگاه‌های مرتبط سعی دارند با اعمال حمایت‌های مادی و معنوی، تشکیل و توسعه این شرکت‌ها را در حدود اختیارات و و امکانات خود ترویج کنند.

مهندس صادق پوردر خصوص چگونگی تشکیل یک شرکت دانش بنیان  افزود: یک شرکت دانش بنیان به لحاظ ماهیت خود، تفاوتی با سایر شرکت‌های تجاری ندارد. یعنی در فرایند تاسیس و تشکیل این شرکت‌ها، تا حد زیادی بایستی مانند تشکیل سایر شرکت‌های تجاری عمل شود. در نتیجه پس از آنکه یک واحد دانشگاهی یا پژوهشی به صلاحدید اعضای هیئت علمی خود، امکان ایجاد یک شرکت دانش‌ بنیان را تصویب کرد، مرحله ثبت شرکت‌های دانش‌ بنیان باید در اداره ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام پذیرد. در واقع برای تاسیس شرکت دانش بنیان، فرایند معمول و عادی ثبت شرکت باید دنبال شود.

 

 

16 تیر 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.