به همت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز کارگاه توجیهی ضرورت ایجاد و استفاده از مزایای تحقیق و توسعه در واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش عالی کاشمر،کارگاه توجیهی ضرورت ایجاد و استفاده از مزایای تحقیق و توسعه در واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری به همت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز و خانه صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌های کاشمر، خلیل آباد و کوهسرخ، در محل سالن همایش دکتر مسیح دانشوری مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد.

در این کارگاه که تولیدکنندگان و کارآفرینان و فعالان بخش صنعت و معدن منطقه ترشیز حضور داشتند؛ مهندس مزاریان مدیر واحد آموزش و دبیر انجمن تحقیق و توسعه خانه صنعت خراسان رضوی طی سخنانی با اشاره به لزوم تجهیز واحدهای تحقیق و توسعه به واحدهای تحقیق و توسعه برای بهره‌مندی از مزایای قانونی مختص شرکت‌های دانش بنیان گفت: در این راستا این کارگاه آموزشی مقدماتی تحقیق و توسعه با حضور و استقبال مدیران واحدهای صنعتی منطقه ترشیز برگزار شد.

در ادامه این جلسه مهندس زارع پور مدرس دوره های آموزشی تحقیق و توسعه به اشاره به پیشینه فعالیت در این حوزه در کشورهای صنعتی جهان به وضعیت این واحدها در کشور اشاره کرد.

وی با تاکید بر لزوم فعال شدن تیم‌های تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی و صنعتی اظهار داشت: باتوجه به اینکه نیازهای جدید و لزوم اعمال تغییرات همواره وجود دارند بخش تحقیق و توسعه به عنوان ابزاری برای باز کردن سیکلهای بسته عملیاتی در جریان امور مختلف طراحی و سازماندهی شده است و از توان تزریق فرهنگ توسعه در کل پیکره سازمان برخوردار است.

گفتنی است؛ واحدهای تحقیق و توسعه،هسته اولیه فعالیت‌های تحقیقاتی در بخش صنعت هستند و امروزه خلق فرآیندها که منجر به ارایه محصولات و خدمات جدید می‌شوند، منبع اصلی ایجاد مزیت رقابتی شناخته می‌شود. این واحدها به طور عمده فعالیت‌هایی از قبیل ارتقاء کیفیت محصول، طراحی محصول جدید، بهینه‌سازی فرآیندها، انتقال و جذب فناوری‌ها، کسب دانش فنی برای تولید و … را در چارچوب سیاست‌های صاحبان صنایع دنبال می‌کند. در شرایط پیچیده رقابتی امروز، تلاش سازمان‌ها به ویژه سازمان‌های پژوهشی و دانش‌بنیان در جهت کاهش زمان توسعه محصولات جدید و نوآورانه برای کسب مزایای رقابتی بلندمدت، افزایش یافته چراکه در سازمان‌های امروزی کسب مزیت رقابتی بلندمدت منوط به نوآوری در تولید و ارائه محصولات و خدمات است.

 

 

 

 

 

7 تیر 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.