رئیس آموزش عالی کاشمر گفت: مرکزآموزش عالی کاشمر با راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز، دفتر ارتباط با صنعت و ارتباط با جامعه، به سمت دانشگاه نسل چهارم در حرکت است.

دکتر هادی معماریان در مراسم افتتاح مرکزنیکوکاری، کارآفرینی و اشتغال کوثر با تاکید بر لزوم ایفای نقش مشئولیت اجتماعی دانشگاه در زمان حاضر گفت: ما  باید از راه تقویت و بهبود کیفیت فرایندهای یادگیری و یاددهی تلاش کنیم تا افراد کارآمد اجتماعی پرورش دهیم که بتوانند در مواجهه با بحران‌های ساختاری جامعه نقشی موثر ایفا کنند.

وی اظهار داشت: نهاد دانشگاه نمی‌تواند در برابر مشکلات و بحران های جامعه ، بی‌تفاوت باشد و مسئولیت اجتماعی دانشگاه یعنی دانش و دانشگاه و دانشگاهیان  این است که به چرایی و چگونگی  مشکلات جامعه‌شان پاسخ مسئولانه دهند و برای جلوگیری از گسترش مشکلات یا کمک به برطرف‌کردن آنها اقدام ‌‌کنند.

معماریان  با اشاره به اینکه امروز مراکز آموزش عالی و دانشگاهها از دانشگاههای نسل اول که صرفا آموزشی ، نسل دوم پژوهشی و نسل سوم که دانشگاههای کارآفرین هستند فاصله گرفته و باید به سمت دانشگاه‌های نسل چهارم که مهارت‌آفرین هستند بروند، گفت: از این رو مرکزآموزش عالی کاشمر با راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز، دفتر ارتباط با صنعت و ارتباط با جامعه  به سمت دانشگاه نسل چهارم در حرکت است .

وی افزود: در این راستا با حمایت‌های معنوی خود جهت برگزاری دوره‌های مورد نیاز صنایع، کارآموزان، ایده پردازان و نوآوران اقدام نموده و فضای مورد نیاز جهت برگزاری این دوره ها، معرفی افراد نوآور به مرکز نوآوری، معرفی دانشجویان مستعد به صنایع، استقرار واحدها و بنگاههای تولیدی و اقتصادی و توانمند سازی افراد جهت اشتغال برنامه‌ریزی شده است.

معماریان با ابراز خرسندی از راه اندازی مرکز نیکوکاری کارآفرینی و اشتغال گفت: خوشبختانه مرکز نوآوری ترشیز ذیل مرکز آموزش عالی کاشمر از سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و از پارسال با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای هدایت و حمایت از صاحبان ایده های نوآور اقدام نموده و در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خویش نقش آفرینی نموده است.

فرماندار کاشمر نیز در این مراسم گفت: برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه ها هستیم.

مسلم ساقی گفت: خوشبختانه طی چند سال اخیر ۱۰ مرکز نیکوکاری در کاشمر فعال شده که در زمینه ارائه کمک به نیازمندان خدماتی ارائه داده اند.

وی  گفت: برای اولینبار در استان نخستین مرکز نیکوکاری تخصصی اشتغال و کارآفرینی در کاشمر راه اندازی شده تا با شناخت ظرفیت ها، منابع و امکانات و پتانسیل ها و تهیه بانک اطلاعاتی نیکوکاران و نیازمندان در راستای ایجاد کارآفرینی و اشتغال خانواده‌ها برنامه ریزی شود.

وی با اشاره به این که ظرفیت مشارکت های مردمی در کاشمر بالاست؛ گفت: خوشبختانه با راه‌اندازی این مرکز شاهد نقش‌آفرینی خیرین درحوزه اشتغال و کارآفرینی خواهیم بود و به یقین با توجه به فعالیت مراکز دانشگاهی و ایفای نقش این مراکز در زمینه ارتباط با جامعه و ارتباط با صنعت امیدواریم بتوانیم در راستای تولید و اشتغال  گامی مثبت برداریم.

امام جمعه کاشمر نیز طی سخنانی اظهارداشت: دانشگاه و کمیته امداد به طور تخصصی در زمینه توانمندسازی و اشتغال تلاش کنند.

حجت الاسلام سید کاظم طباطبایی با بیان اینکه باید با هم افزایی بین دستگاههای مختلف همه با هم در راستای کارآفرینی تلاش کنیم و در شرایط فعلی ایجاد شغل در جامعه جهاد بزرگی به حساب می‌آید .اظهار کرد: استعدادهای بالقوه بسیاری در بین جوانان و خانواده‌ها هست که باید با توانمندسازی آنها را مدیریت کرد تا به سمت یک کسب و کار آبرومند پیش بروند.

وی تاکید کرد: باید اقدامات کمیته امداد و مراکز دانشگاهی در زمینه توانمندسازی گسترش یابد و به طور تخصصی در حوزه ایجاد شغل اقدام گردد.

رئیس کمیته امداد کاشمر نیز در این مراسم طی سخنانی ابراز امیدواری کرد:  با فعالیت مرکز نیکوکاری کوثر در راستای توانمندسازی کارآفرینی و اشتغال توفیق یابیم.

علیرضا آرامیان  افزود:  در کاشمر ۱۰ مرکز نیکوکاری فعالند که با همکاری و مشارکت خیرین طی سال گذشته مبلغ ۱۲ میلیاردريال خدمات‌رسانی شده و در شش ماهه اول امسال نیز ۱۹ میلیارد ريال خدمات‌رسانی صورت گرفته که شاهد رشد ۶۴درصدی عملکرد مراکز نیکوکاری نسبت به مدت مشابه پارسال هستیم و این نشان‌دهنده مشارکت و حضور خیرین و مردم در برنامه های مراکز نیکوکاری هستیم.

وی گفت: امسال مجوز فعالیت سه مرکز نیکوکاری جدید در شهرستان اخذ شده گفت: ۴ مرکز نیکوکاری نیز در مرحله اخذ مجوز هستند.

وی افزود: کمیته امداد در سالهای گذشته از طرح‌های دانش بنیان حمایت کرده و به توسعه اشتغال مولد در شهرستان کمک نموده است .

در پایان مراسم ضمن معرفی مجید عاقل به عنوان مسئول مرکز نیکوکاری تخصصی کار‌آفرینی و اشتغال، تفاهم‎نامه همکاری مرکز آموزش عالی کاشمر  با مرکز نیکوکاری تخصصی اشتغال و کارآفرینی کوثر به امضا رسید.

19 مهر 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.