رضا پاکدل، سرپرست هسته پاک نصر مستقر در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز، متولد شهریور ۱۳۷۶ و دارای مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه بیرجند است. او در زمره یکی از جوانان خلاق منطقه ترشیز به شمار می رود که توانسته نسبت به طراحی و ساخت یک دستگاه آب گیر کشمش که کار برد آن در کارخانجات فرآوری کشمش است اقدام کند. نظر به اینکه منطقه ترشیز قطب تولید انگور و کشمش است و کارخانجات فرآوری کشمش در این شهرستان فعالند و با استفاده از روش‌های سنتی نسبت به شستشو، بی ُدم کردن و … اقدام می کنند؛ او برآن شده تا با طراحی و ساخت دستگاه آب گیر کشمش در راستای بهبود کیفیت محصول تولیدی منطقه جهت ارائه به بازاراهای داخلی و خارجی اقدام کند .
این جوان خلاق و نوآور در گفتگویی اظهار داشت: با توجه به وجود معضلاتی در فرآوری محصول کشمش از جمله خشک کردن و ضعف سیستم‌ها و دستگاه‌ها و راندمان پایین آنها فرآیند خشک و شستشو نمودن کشمش به خوبی انجام نمی‌شد .
وی گفت: ضعف دستگاه‌های قبلی، باقی ماندن آب در کشمش، ظرفیت پایین و طولانی بودن فرآیند خشک کردن و امکان جذب پایین آب بود که تلاش کردیم این ضعف ها را در ساخت دستگاه جدید برطرف نماییم.
به گفته او در آذر ماه ۱۳۹۷ استارت ایده زده شد و تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸مراحل تحقیقاتی و پژوهش در این حوزه انجام پذیرفت و پس از آن تا پایان شهریور ماه ۹۸، کار ساخت و بهره برداری به طول انجامید و مراحل کار آزمایشی نمونه تولید و انجام کارهای علمی ادامه یافت و سپس نمونه ساخته شده تست شد که متوجه شدیم نیاز به اصلاحاتی هست .
پاکدل در خصوص متریال مورد استفاده در طول دوره گفت: دستگاه متشکل از قطعات آهن بلبرینگ وتسمه، ورق توری خام، پروفیل تفلون، پولی، موتور است؛ گفت:پس از انجام تست فنی و موفقیت در نمونه اولیه به دنبال تولید انبوه و تجاری سازی هستیم.
پاکدل ضمن قدردانی از حمایت مرکز نوآوری ترشیز، ارائه مشاوره، استقرار در این مرکز و ارائه تسهیلات ۴۰میلیون تومانی از محل اعتبارات صندوق پژوهش گفت: در شرایط فعلی انتظار حمایت بیشتر از مسئولان داریم تا هم به لحاظ مالی به ما کمک کنند و هم در راستای تجاری سازی محصول‌مان و بازاریابی دست ما را بگیرند .
وی افزود: می توان با مشارکت صاحبان واحدهای فرآوری کشمش زمینه ارتقاء این دستگاه و حمایت از جوانان صاحب ایده داشت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله ثبت اختراع قرار داریم گفت: با عبور از این مرحله در تلاشیم برای تجاری سازی، برندینگ و به دست آوردم بازار فروش اقدام کنیم.
پاکدل افزود : عدم تامین مالی و نبود حمایت های لازم برای ساخت دستگاه، مهم ترین موانعی است که باید برای رفع آنها چاره اندیشی شود .

14 تیر 1400
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.