شاید اکثر ما قبول داشته باشیم که زندگی امروز ما تا حد زیادی حاصل عادت‌های ماست. بسیاری از ما،‌ عادت‌های خوب را می‌شناسیم و قبول داریم اما به آنها عمل نمی‌کنیم اما شاید  وقت آن شده باشد که فهرست کامل‌تر و دقیق‌تری از عادت های خوب کارآفرینان موفق برای زندگی بهتر تنظیم کنیم.

۱- سحر خیز باشید

کارآفرینان معروف و موفق از جمله”ریچارد برنسون” به سحرخیزی معروف هستند. او که موسس Virgin Group  است می‌گوید: “من همیشه سحرخیز بوده‌ام. صبح زود بیدار شدن مانند تناسب اندام و ورزش است و یک عادت محسوب می‌شود و برای رسیدن به آن باید تلاش کنید. در طول ۵۰ سال فعالیت من در زمینه تجارت به این نتیجه رسیدم اگر صبح زود از خواب بیدار شوم، می‌توانم در ادامه آن روز به اهداف مهمی دست پیدا کنم و متعاقباً در زندگی به اهدافم خواهم رسید”. وقتی قبل از ۷ صبح بیدار می‌شوید، زمان کافی برای مرور اخبار، تمرکز و تمرین خواهید داشت. این کار باعث جلوگیری از عجله، دستپاچگی و حفظ تمرکز شما می‌شود.

سحرخیزی یعنی دیگر نباید دکمه تاخیر آلارم ساعت را فشار دهید و بایستی شب‌ها زودتر به تخت خواب بروید تا بتوانید بین ۷ تا ۹ ساعت خواب داشته باشید. علاوه بر سحرخیزی، مقدار خواب کافی باعث افزایش سلامت جسمی و روحی، حافظه، یادگیری، خلاقیت و احساس مثبت درون شما می‌شود. حتی ممکن است باعث کاهش تصمیمات ریسکی، استرس، اضافه وزن و افزایش حجم عضلات در صورت انجام تمرینات ورزشی نیز بشود.

 

 ۲- روزتان را با داشتن هدفی در ذهن شروع کنید

کارآفرینان موفق آنچه را در راه‌شان قرار بگیرد، قبول نمی‌کنند- بلکه عامدانه اهدافی را تعیین می‌کنند و آنها را پی می‌گیرند. کارآفرینان موفق مقصد خود را در زندگی می‌دانند و برای رسیدن به آن مقصد، اقدامات‌‌شان را با اهداف‌شان هماهنگ می‌کنند. دائما اهدفی در همه‌ی حوزه‌های زندگی‌شان تعیین می‌کنند- اهداف شخصی و غیرشخصی. و از همه مهم‌تر این‌که آنها از پیشرفتی که در راه رسیدن به آن اهداف خلق می‌کنند، آگاه هستند.

 

۳- روحیه خود را بازیابی کنید

بعضی روزها واقعا حس و حال بیرون آمدن از تخت وجود ندارد. هوا دلگیر است و دیروز هم روز موفقی برایتان نبوده است. دنیا به آخر نرسیده اما همین اتفاق کوچک برای از دست دادن انگیزه شما برای چند روز کافی بوده است. به همین دلیل کارآفرینان موفق هرروز انگیزه خود را بازیابی می‌کنند. بازیابی روحیه می‌تواند با خواندن کتاب‌های انگیزشی، به‌یادآوری جملات روحیه بخش، نوشتن ایده‌های جدید و تجربیات درون وبلاک و یا چند دقیقه تمرکز صبحگاهی انجام بگیرد. اگر این راهکارها تاثیری نداشت، می‌توانید لیست افراد یا دارایی‌هایی که از داشتن آنها شکرگزار هستید را یادداشت کنید.

 

۴- اهداف و اولویت‌های خود را تعیین کنید

اول صبح، اهداف هفته‌ی پیش‌رو را تعیین و تنظیم کنید. هر صبح اهداف و اولویت‌هایی که باید در آن روز عملی شوند را یادداشت کنید. هنگامی که دوش می‌گیرید یا در حال دویدن و یا هر تمرین و فعالیتی که هستید، به نحوه انجام اهداف مورد نظرتان فکر کنید.

بهترین راه برای انجام فعالیت‌های نوشته شده، انجام سخت‌ترین وظایف قبل از دیگر کارها است. به تعویق انداختن این کارهای سخت فقط آنها را به فردا موکول می‌کند و دردی را دوا نخواهد کرد، پس همین امروز آنها را انجام دهید و با خیال راحت به دیگر کارهایتان رسیدگی کنید.

 

۵- آدم‌های کاربلد را استخدام کنید

احتمالا شما نمی‌توانید همه‌ی‌ کارها را خودتان در کسب‌وکارتان انجام دهید. آدم‌های مناسب را برای انجام کارهای مناسب استخدام کنید، بنابراین زمان بیش‌تری خواهید داشت برای انجام کارهایی که فقط خودتان می‌توانید در کسب‌وکارتان انجام دهید. کارآفرینان موفق می‌فهمند که تنها راه برای کسب زمان اضافی (که نهایتا برای آنها مهم‌تر از پول می‌شود) این است که کارها را به آدم‌ها دیگر بسپاریم، و البته آنها را عاقلانه انتخاب کنیم.

 

۶ – پیروزی‌های‌تان را جشن بگیرید

آدم‌های موفق جملاتی مثل “من فلان کار را کردم! فلان کار را به انجام رساندم! به فلان پیروزی نائل شدم! ” را بدون خجالت به زبان می‌آورند. آنها هر روز پیروزی های‌شان را جشن می‌گیرند.

شریل ساندبرگ، نویسنده‌ و مدیر عملیات فیس‌بوک، مطلبی نوشت و در آن درباره‌ی عادتی صحبت کرد که بعد از مرگ همسرش برای خودش ایجاد کرده‌بود. او بر اساس توصیه‌ی یکی از دوستان‌اش، هر شب در دفتر روزانه‌اش سه مورد از کارهای خوبی که انجام داده‌بود، را می‌نوشت. نه ۳ چیزی که به خاطرش سپاسگزار بود، یا ۳ چیزی که دیگران به درستی انجام داده‌بودند، بلکه سه کار خوبی که در هر روز واحد انجام داده‌بود. او این کار را برای عبور از یک دوران بسیار سخت در زندگی‌اش انجام داد. برخی روزها، کارهایی که به خوبی انجام داده بود به سادگی “درست کردن یک فنجان چای” بود.

همه‌ی ما حداقل سه کار خوب در روز انجام می‌دهیم- بعضی روزها ممکن است تعداد این کارها بیش‌تر یا کم‌تر شود، اما همچنان اهمیت خود را حفظ خواهندکرد.

8 تیر 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.