مدیر مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز رفع چالش های پیش روی شرکت‌های دانش بنیان در مسیر تجاری سازی محصول را ضروری دانست.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز آموزش عالی کاشمر دکتر مجید عاقل  در حاشیه برگزاری سمینار تخصصی تجاری سازی محصول و ارائه به بازار در کاشمرکه به همت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز و اداره ميراث فرهنگي شهرستان و با حضورهسته های نوآور مستقردر مرکز وجمعی از فعالین در حوزه صنایع دستی کاشمر برگزار شد؛ با اشاره به اهمیت فعالیت شرکت های دانش بنیان در شرایط حساس کشور گفت: این سمینار با هدف ارائه راهکارها یی برای ورود محصول به بازار و توانمندسازی افراد در بحث پرزنت، بازاريابي و فروش محصول برگزار شد.
وی افزود: یک شرکت دانش بنیان به عنوان یک مجموعه حقوقی و با قرارگیری در یک ساختار اقتصادی–اجتماعی برنامه ریزی شده، شکل سازمانی می پذیرد و با استفاده از دانش، نیروی انسانی متخصص و ساختار پویای سازمانی به تولید محصولات و ارائه خدماتی با قابلیت های نوآوری، ثروت آفرینی و جهش زا می پردازد. لذا حمایت مادی و معنوی از این شرکت‌ها ضرورت دارد.
مجید عاقل اظهار داشت: با توجه به منویات رهبر انقلاب در راستای توجه به شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرینی معتقدیم؛ ارتقای دانش در حوزه تخصصی یک شرکت دانش بنیان، خود یک نوآوری در آن شرکت بوده و نتایج آن شامل ایجاد وجه تمایز در محصول، ارائه خدمت شرکت در سطح بازار هدف و ارتقای دانش بومی و بهبود سطح توسعه یافتگی در سطح ملی، مورد توجه است.
وی افزود: وجه تمایز شرکت‌هاي دانش بنیان، نوآوری در فرآیند و محصول است که اگر چه نوع خدمت به لحاظ اندازه آن کوچک است، اما سطح اثر آن وسیع و عنصر حیات آن دانش(تخصص علمی و مهارت علمی) است. از این رو علاوه برتولید محصول یا ارائه خدمت، تولید دانش و دانش افزایی هم به عنوان یک موضوع حائز اهمیت، مورد توجه است.


عاقل با اشاره به فعالیت ۱۲ هسته فناور مستقر در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز که اغلب آنها در مسیر دانش بنیان شدن قرار دارند؛ اظهارداشت: شرکت های دانش بنیان، شرکت ها و موسسات حقوقی هستند که با ایجاد کسب و کار دانش محور به منظور تبدیل پایدار دانش به ثروت تشکیل شده و فعالیت های اقتصادی آن ها مبتنی و همراه با فعالیت های تحقیق و توسعه در زمینه فناوری های نو و پیشرفته است و به توسعه اقتصاد دانش محور در جامعه کمک می کند.
وی با اشاره به چالش های عمومی تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان بر توجه ویژه به بخش بازاریابی و مالی شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: چالش های موجود بر سر راه تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان قوانین و مقررات، عوامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تکنولوژیکی، مالی، بازاریابی، اندازه بازار، منابع انسانی، ساختار سازمانی، دانش و مهارت هستند که به دنبال رفع این چالش‌ها هستیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کاشمر نیز با اشاره به توانمندی شهرستان و ظرفیت هنرمندان منطقه در زمینه های مختلف افزود: حوزه صنایع دستی و سوغات اگر بخواهد در بازار ورود یابد بهتر نمود داشته باشد، نیاز به بهره مندی از ادبیات مناسب تجاری دارد و باید برای تجاری سازی محصولات اقدامات پرثمری انجام گیرد.
رضا یوسفی گفت: تجاری سازی از معرفی محصول و بسته بندی و … تا تکنیک قیمت گذاری را شامل می شود که باید فعالان عرصه بازار با این ادبیات آشنایی داشته باشند.
وی با بیان اینکه هر لحظه بازار و ادبیات و سازوکار آن متفاوت می شود وهمانطور که در سال‌های درگیر کرونا مسیرهایی که فرد برای تجاری سازی طی کرده عوض شد، گفت: لازم است همه مشاغل خود را با تغییرات بازار به روز کنند و داده های به روزی در بحث تجاری سازی داشته باشند.
یوسفی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته دوره های بسته بندی صنایع دستی و تجاری سازی صنای دستی و سوغات درشهرستان برگزار شد، ابراز کرد: این دست رویدادها برای هنرمندان و صنعتگران و حتی واسطه‌ها تاثیر خوبی دارد و تداوم این جریانات در راستای تقویت و دانش افزایی آنان نقش مهمی ایفا می کند.

گفتنی است؛ در این سمینار سجاد صالح پور مشاور و مدرس تجارت الکترونیک به بیان راهکارهایی درخصوص ورود محصول به بازار و توانمندسازی افراد برای فروش محصول پرداخت.

22 تیر 1401
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.