ئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: ظرفیت آموزش عالی شهرستان در خدمت توسعه مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان و دانش‌آموختگان است.

هادی معماریان  در گفتگو با روابط عمومی مرکز آموزش عالی کاشمر  به مناسبت ششم مرداد روز کارآفرینی و مهارت‌آموزی با بیان اینکه توسعه پایدار نیازمند دستیابی به المان‌های آن توسعه در سند توسعه پایدار سازمان ملل متحد است؛ اظهار کرد: متأسفانه توسعه‌ای را که تاکنون پیش رو گرفته‌ایم منجر به بسیاری از مشکلات در کشور و دنیا شده است، به جز مشکلات زیست‌محیطی یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در رسیدن به توسعه پایدار داریم و المان‌های آن توسعه را رعایت نکردیم عدم اشتغال دانش‌آموختگان و عدم مهارت در سطح جامعه تحصیل کرده است.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر تصریح کرد: در این زمینه نوآوران و شرکت‌های دانش‌بنیان نقش کلیدی در رفع بحران‌های فراگیر کشور دارند، بعضاً دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاه‌هایی را اختراع می‌کنند که نیاز و وابستگی ما را به کشورهای خارجی قطع می‌کند.

وی با بیان اینکه در این شرکت‌ها مهارت‌افزایی برای جامعه به عنوان یک عنصر کلیدی در نظر گرفته شده‌است، اظهارکرد: مهارت افزایی، اشتغال و نوآوری از مهم‌ترین اهداف توسعه پایدار هستند.

معماریان گفت: در مرکز آموزش عالی کاشمر اگرچه دانشگاه کوچک در حال توسعه است اما در سطح منطقه به این اهداف طی دو تا سه سال اخیر نگاه خاصی شده‌است.

وی افزود: در این زمینه تاکنون چندین کار انجام شده که مهم‌ترین آن تعریف اکوسیستم فن‎آوری، نوآوری و کارآفرینی در مجموعه کارآفرینی کاشمر است، برای رسیدن به این اکوسیستم چند عنصر را تعریف کردیم که باید در برنامه پنج ساله سند راهبردی مرکز آموزش عالی کاشمر به آن برسیم.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر مطرح کرد: نوآوری و رشد، دفتر کارآفرینی و ارتباط صنعت با جامعه، دفتر مشاوره شغلی و مهارت افزایی و مرکز آموزش‌های آزاد و مجازی از جمله عناصر تعیرف شده در این برنامه است.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا نیازمند همکاری‌ گسترده‌تر با فنی و حرفه‌ای شهرستان هستیم، تهیه سند تحول مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان را از دیگر اقدامات انجام شده  برشمرد و عنوان کرد: در این سند پنج کارکرد آموزش مهارت‌های اجتماعی و فردی، مهارت‌های تخصصی و فنی و حرفه‌ای، کسب‌وکارهای کوچک، آموزش کسب‌وکار اینترنتی و نوآوری و خلاقیت  تعیرف شده است.

معماریان اظهارکرد: درمرکز نوآوری و شتاب‌دهی ترشیز که از سال ۹۸ تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته هم اکنون ۹ هسته نوآور دران فعالیت و کار می‌کنند.

وی مطرح کرد: طی چند روز اخیر در این  مرکز دو اختراع به ثبت رسیده و دو دستگاه را برای مرکز آموزش عالی تهیه می‌کنند که یکی دستگاه ضدعفونی کننده دست و دیگری تونل ضدعفونی کننده است.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر افزود: با توجه به اینکه مراحل اولیه تونل ضدعفونی کننده انجام شده تلاش می‌شود به کنکور سراسری برسانیم.

وی از مرکز نوآوری به عنوان یک فرصت خوب برای حمایت از ایده‌ها و کسب‌وکارهای نوین یادکرد.

8 مرداد 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.