هسته نوآور «پایش سلامت ترشیز» با فعالیت تیم کاری خود، این روزها سخت درگیر ساخت دستگاه  پایشگر ادرار و انجام کار تحقیقی و پژوهشی و رساندن دستگاه  به مرحله آزمایش و رفع نواقص احتمالی است و تلاش دارد با توجه به شرایط فعلی که با چالش‌های پرشماری در زمینه ازدحام بیماران، کمبود پرسنل حوزه بهداشت و درمان و… مواجهیم به کمک بخش درمان آمده و فرآیندی را برنامه‌ریزی کند تا با کمک به پرسنل درمانی به جامعه بهتر کمک رسانی شود.

به منظور معرفی بيشتر فعاليت اين هسته، گفتگویی با «حسین فتحی» مسئول این  هسته نوآور مستقر در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز، داشته‌ایم که با هم می‌خوانیم.

جناب آقای فتحی ضمن عرض سلام و خداقوت. برای ورود به بحث، با ارائه بیوگرافی‌تان، از نحوه حضور در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز و فعالیت هسته نوآور  پایش سلامت ترشیز برای مخاطبان بگویید؟

من  متولد ۱۳۶۲ هستم و در رشته برق صنعتی تحصیل کرده‌ام. در حوزه مکاترونیک_ ادغام رشته مکانیک و الکترونیک است _ فعالیت داشته ام و  چند ماهی از استقرار تیم کاری‌ام در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز می گذرد. بنده با  با علاقه زیادی که به حوزه تجهیزات پرشکی داشتم قبلا دستگاهی برای بیماران دیابتی ساخته ام و این بار به دنبال ساخت دستگاه جدیدی درخصوص رصد وضعيت داخلي بيماران و ارسال اطلاعات به‌دست آمده به تيم پزشکي مربوطه هستم.

در زمینه تجهیزات پزشکی چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

با توجه به علاقه‌ای که داشتم و با درک چالش‌های امروز بشر در حوزه درمان و نیاز به تجهیزات پزشکی به‌روز و مدرن  از سال ۸۹ تا ۹۳ در حوزه تجهیزات پزشکی فعالیت داشته‌ام و کارهای پژوهشی دراین حوزه انجام داده‌ام.  سپس با مواجهه کشور با تحریم‌های ظالمانه مصمم‌شدم که در حوزه تجهیزات پزشکی سنسورهای مختلف و ساخت دستگاه‌های پزشکی و درمانی پرقدرت‌تر وارد شوم.

درباره این دستگاه پایشگر ادرار که الان در حال ساخت نمونه اولیه آن هستید توضیحاتی بفرمایید؟

بنده در حوزه ساخت تجهیزات پزشکی و حتی تعمیر و رفع نقص برخی از این تجهیزات تجاربی داشته‌ام که با توجه به مشکلات درخصوص تحلیل و آنالیز ادرار بیماران و موضوع آلودگی‌های میکروبی و…،  دستگاه پایش ادرار به همت تیم نوآور” پایش سلامت “در حال ساخت است که تمام فرایند تحلیل و آنالیز، زیرتخت بیمار با نصب این دستگاه به سرعت انجام می‌شود و تمام مراحل آزمایشگاهی آزمایش ادرار با این دستگاه حذف شده و به سرعت دسترسی به نتایج تجلیل و آنالیز ادرار بیمار انجام پذیر است. این دستگاه ۱۲ فاکتور مایکروسکوپی و میکروسکوپی را آنالیز کرده و به فرآیند درمان بیمار کمک می‌کند حتی در بیمارستان‌های صحرایی نیز قابل استفاده است.

برای ساخت این نمونه چه مراحلی را طی کردید؟

کار ما برپایه انجام تحقیقات مختلف صورت گرفت. ابتدا مشکلات این حوزه را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در این حوزه چهار خطا  وجود دارد.

خطاهایی در مرحله قبل آنالیز، حین آنالیز، بعد آنالیز و خطاهای نتیجه‌گیری هست که براساس مجموعه تحقیقات انجام شده و بررسی مشکلات و به چالش کشیدن وضعیت آنالیز آزمایش‌های ادراری، کار جمع آوری اطلاعات در حوزه تخصصی پزشکی اعم از بالینی، مهندسی پزشکی و درمان انجام گرفت و تا خروجی کار دستگاه به گونه ای باشد که به بیمار در بهبود بیماری و پزشک معالج در روند درمان بیمار کمک کند و از خروجی دستگاه به لحاظ سرعت عملکرد زودتر بهره برده و بتواند در مسیر درمان بیماری تجویز درست داشته‌باشد. لذا بعد از تحقیقات تخصصی یک نمونه دمویی از دستگاه ساختیم که هم‌زمان کار ثبت آن را با ساخت نمونه اولیه پیش بردیم و هم اکنون دستگاه در پارک علم و فناوری خراسان در مرحله بررسی و مقوله ثبت اختراع قرار دارد.

در تیم نوآور پایش سلامت ترشیز چه متخصصانی حضور دارند ؟

در این تیم پنج نفره افرادی با تخصص‌های مختلف از جمله پزشک متخصص زنان  و کارشناسان پرستاری و مامایی  و متخصصین در زمینه تولید دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی فعالیت دارند. البته  از تجارب برخی فعالان در حوزه مهندسی پزشکی و پزشکان متخصص آزمایشگاهی نیز در ساخت دستگاه بهره برد.

دراین مسیر با چه مشکلاتی مواجه شدید؟

درحوزه مهندسی پزشکی و بالینی و بازار تجهیزات پزشکی با فضای بسته‌ای مواجهیم. از یک سو هزینه‌ها بالاست و از سوی دیگردسترسی به  تحقیقات و منابع اطلاعاتی به راحتی امکان‌پذیر نیست. بطوری‌که ایده و طرحی در ذهن پژوهشگر ایجاد می‌شود و نیاز هست تا به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشد، اما این منابع به راحتی در دسترس نیست. علاوه براین در حوزه ساخت دستگاه‌های پزشکی تخصصی که به فرآیند تخصصی بیشتری نیاز است فضای لازم برای کسب مشاوره از متخصصین امر فراهم نیست.

نقش مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز را  در راستای تحقق ایده خود چگونه ارزیابی می کنید؟

از آبان ماه ۹۸ که طرح اولیه را ارائه داده و در مرکز نوآوری و شتابدهی مستقر شدیم. در مقوله‎‌های ارتباطی با همکاران در این زمینه و فرآیند جمع آوری اطلاعات و دسترسی به منابع مورد نیاز و پیگیری مراحل ثبت اختراع و ارائه مشاوره و اخذ تسهیلات و … شاهد همراهی مطلوب مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز بودیم.

هرچند نیاز هست؛ شرایطی فراهم شود که ضمن ارائه تسهیلات، زمینه دسترسی به اطلاعات تخصصی مورد نیاز هسته‌های مستقر در مرکز بیشتر فراهم‌شود و برای تجاری‌سازی محصولی مثل محصول ما که نمونه داخلی و خارجی وجود ندارد و منحصر به فرد است در کنار ما باشد و امکان بهره‌گیری از مشاورانی متخصص در هر حوزه کاری برای تیم‌های نوآور در مرکز نوآوری فراهم‌شود به طوری‌که در حوزه کاری ما که به بیوسنسورهایی نیاز داریم؛ قرار گرفتن متخصصانی در حوزه مهندسی پزشکی، مباحث بالینی از کارشناس تا مشاور ضروری است.

چه توقعی از مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز برای ارتقا فعالیت هسته‌های نوآور دارید؟

به نظرم فعالیت مرکز نوآوری در منطقه ترشیزبه رغم نوپا بودن، یک مزیت بسیار خوب برای صاحبان ایده محسوب می‌شود که زمینه حضور و استقرار تیم‌های نوآور را در یک فضای آرام فراهم‌آورده است و در این فضا با وجود فعالیت افراد متخصص در حوزه‌های مختلف و آشنایی هسته‌ها با یکدیگر گفتمان خوبی شکل گرفته و هسته‌ها از تجارب یکدیگر در زمینه نوآوری، تولید دستگاه‌ها و ثبت اختراع بهره می‌گیرند و با ارائه مشاوره‌های لازم بخشی از مسیر کارهای اداری برای صاحبان ایده و پژوهشگران توسط مرکز طی می‌شود. امیدوارم با تداوم فعالیت این مرکز شاهد درخشش تیم‌های نوآور در راستای حل معضلات و مشکلات منطقه و رفع گرفتاری‌های جامعه و رسیدن به توسعه و تعالی باشد.

گفتنی است؛ کلیه کارخانه تصفیه بدن است و محصول این کارخانه مایعی است به نام ادرار که توسط کلیه‌ها تولید شده و از طریق مجاری ادراری از بدن دفع می‌شود. در حالت طبیعی حجم ادرار ۱۵۰۰-۶۰۰ میلی‌لیتر است. بیشترین مواد ادرار اوره و کلرورسدیم می باشند و مواد دیگر مانند اسید اوریک، کراتینین، اسید آمینه‌ها، آمونیاک و پروتئین‌های نادر، آنزیم‌ها و پورین‌ها باقیمانده مواد ازت‎دار دفعی را تشکیل می دهند.

15 شهریور 1400
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.