علی آذری نائی، مدیر شرکت فناوران نوین طرثیث است که با آغاز فعالیت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز به عنوان یک هسته مستقر در این مرکز ، سابقه ده ساله فعالیت در زمینه تولید دستگاه نصب سنگ، سرامیک و کاشی دارد. او متولد سال ۱۳۵۲ و کارشناس حقوق فارغ التحصیل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است.

علی آذری در گفتگویی با ما از سال‌ها تلاش خود در عرصه تولید و تحقق ایده خلاقانه اش سخن گفت و افزود: از سال ۸۹ به عرصه نوآوری ورود ‌کرده و دستگاه نصب سنگ، سرامیک و کاشی  را اختراع نموده‌ام.

نقش‌آفرینی خوب مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز برای توفیق بیشتر هسته‌های نوآور مستقر

وی که به عنوان یکی از هسته‌های مستقر‌در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز است در خصوص پیشینه فعالیت‌ خود گفت: اولین بار در سال ۹ ۸ ایده ساخت دستگاه نصب سنگ، سرامیک و کاشی  به ذهنم رسید و بعد از طراحی و ساخت نمونه اولیه موفق به اخذ گواهینامه ثبت اختراع شدم و سپس اقدام به تاسیس شرکن فن آوران نوین طرثیث نمودم و با تشکیل تیم کاری متشکل از مهندسان مکانیک در گرایش‌های مختلف، ساخت و تولید در مقیاس نیمه صنعتی شروع شد و در سال ۲ ۹ از پارک علم و فناروی خراسان رضوی مجوز فناوری دریافت نمودیم و توانستیم محصول‌مان را تجاری سازی کنیم.

آذری با اشاره به اینکه دستگاه نصب سنگ، سرامیک و کاشی در واقع یک دستگاه چند‌کاره است که توانایی نصب انواع سنگ، کاشی و سرامیک را در تمامی ابعاد داراست  و بیشترین کارآیی را در نصب سنگ و سرامیک بزرگ دارد؛ گفت: در این بين با ارتباط با بازار و مشتریان، آنها تجهیزات خاصی از ما  طلب می‌کردند که در ایران تولید نمی شد.  یکی از این درخواست‌ها، دستگاه حمل و نصب سنگ اسلب بود که با توجه به اینکه  این سنگ‌ها بزرگ و بسیار سنگین هستند (تا وزن ۳۵۰ کیلوگرم) ،  ایده ساخت دستگاه حمل و نصب سنگ اسلب کف و دیوار  را با بهره‌گيري از امکانات اختراع قبلي شروع نموديم که بهمن ۹۸ اولین نمونه ساخته وبه بازار عرضه شد و به عنوان یکی از تولیدات ما در وب سایت  شرکت معرفی‌شد و مورد استقبال خوبی قرار‌گرفت و روی تولید آن مشغول شدیم.

وی گفت: با توجه به پتانسيل‌های مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز، از سال گذشته در اين مرکز فناوري مستقر شدیم و در حال تکميل‌کردن دستگاه و بررسی ايرادات و همچنين مذاکره با خريداران هستيم.

وی به نقش‌آفرینی خوب مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز برای توفیق بیشتر هسته‌های نوآور مستقر اشاره‌کرد و گفت: اگرچه امکانات‌ و منابع‌ مراکز رشد و نوآوری، محدود است اما تلاش مدیریت محترم مرکز جناب آقای دکتر عاقل در تامین فضا و امکانات اداری مورد نیاز صاحبان ایده قابل تقدیر است .از طرفی مرکز نوآوری ترشیز برای برقراری ارتباط ما با مجموعه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی تلاش می کنند تا درگیر کارهای اداری نشویم و فارغ از فضای اداری به هسته‌ها کمک شده تا آنان در پیچ و خم بروکراسی اداری قرار نگیرند و از مشاوره‌هاي حوزه کسب و کار، بازاريابي و فروش و قوانين مختلف حوزه تامين اجتماعي و… برخوردار شوند.

مدیر شرکت فناوران نوین طرثیث گفت: به ویژه برای هسته های نوپا، مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیزجای مناسبی است تا  مسیرهای پرپیچ و خم اداری را به راحتی طی کنند و با کسب  تجربه از دیگر دوستان مستقر در مرکز نوآوری و با استفاده از نظر کارشناسان و مشاوران و برقراری  ارتباطات مناسب  و برگزاری کارگاه‌های آموزشی مسیر رشد و تعالی را با سرعت بیشتری بپیمایند.

کمبود منابع مالی مشکل اصلی شرکت‌های نوآور و فناور 

آذری در خصوص داستان تولید در کشورگفت: تولید‌کننده چه در مرکز رشد مستقر باشد چه در بیرون، فرقی نمی‌کند ؛ باید کاربلد باشد و بداند درفضای اقتصادی ایران چگونه کار کند تا رشد کند.

وی یکی از مشکلات عدم موفقیت شرکت‌های نوآور و فناور را کمبود منابع مالی در تامین هزینه تحقیقات و هزینه‌های قبل از تولید عنوان و ابراز کرد: برای افراد و شرکت‌هایی که محصولات دانش بنیان عرضه می‌کنند؛ هزینه تحقیقات گزاف است و این هزینه‌ها  را  در کشورهای پیشرفته، دولت تقبل می‌کند ولی اینجا می‌گویند  ما تسهیلات می‌دهیم  و شما تحقیق کنید ، لذا تولید‌کننده از همان ابتدا ناچار به چشم‌پوشی از هزینه کردن در این حوزه می‌شود . واحد تحقیقات و توسعه هم به دلیل هزینه‌های سنگین آن عملا در این  شرکت‌ها وجود خارجی ندارند.

وی اظهار داشت: به رغم اینکه چندین سال است در این حوزه فعالیت می‌کنیم  و به بازار اشراف داریم و با فعالان این عرصه ارتباط داریم و تخصص‌های مختلفی را در اختیار داریم با توجه به بالا‌بودن هزینه‌های قبل و حین تولید، جهت گسترش فعالیت و افزایش تولید، منابع مالی خودمان کافی نبوده و نیاز به تسهیلات کم‌بهره داریم .

مدیر شرکت فناوران نوین طرثیث گفت: به عنوان مثال هزینه قبل از تولید دستگاه حمل ونصب سنگ اسلب هیدرولیکی که با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان عرضه می ‌شود، چند صد میلیون تومان  است که  قبل از تولید و بهره‌برداری از محصول  این هزینه‌هایی را باید انجام دهیم اما به دلیل محدودیت منابع نمی‌توانیم روی محصولات بهتر کار کنیم. هر چند می‌دانیم که توان مرکز نوآوری محدود است و ما به اندازه وسع مرکز طلب می‌کنیم ولی ایده‌آل این است که برای تحقیقات هسته‌های نوآور و هزینه‌های قبل از تولید منابعی باشد این منابع اگر بلاعوض هم نبود، فاقد سود و درازمدت باشد.

وی گفت:  بعضا مخترعین دچار مسائل و گرفتاری‌ها و بروکراسی‌هایی هستند که باید مورد حمایت قرار گیرند.

آذری افزود: راحت‌ترین کار در تامین دستگاه ها و ماشین‌آلات موردنیاز کشور واردات از چین و سایر کشورهاست ، ولی واقعیت این است که امکان تولید و دانش فنی در کشور وجود دارد و  باید سیستم اقتصادی و حکومت  از مخترع و صاحبان کسب و کارهاي نوپا و دانش‌بنيان حمایت‌های جدی‌تر و موثرتری داشته‌باشد .

وی مهم‌ترین مشکلات در حوزه تولید و نوآوری را نبود منابع مالی دانست و گفت: علاوه بر اين،مخترعین نیاز به  حمایت‌های جدی‌تري دارند.

آذری گفت:  دربخش حمایت مهم‌ترین مورد ارائه تهسیلات است، دولت باید هزینه کند  نه اینکه دنبال اسب زین کرده۱باشد و فقط روبان قیچی کند.  بلکه باید هزینه قبل تحقیقات را تامین کند و تسهیلات رایگان بدهد .مراکز نوآوری و شتابدهی هم باید اختیارات و منابع مالی بیشتری داشته باشند تا براساس بررسی های خود تسهیلات بلاعوض  و سهل الوصول در اختیار افراد نوآور قرار دهند .

وی افزود: در مرکز شتابدهی ترشیز شرایط خوبی برای مجموعه‌های جوان فراهم شده و با وجود این‌که حمایت‌های مالی با ارقام بالا محدوديت دارد، ولی حمایت‌های معنوی مسئولان مرکز بسیار مطلوب است .

وی با اشاره به  لزوم برخورداری مجموعه مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز از فضای کارگاهی ابراز اميدواري نمود؛ درکنار وجود فضایی برای استقرار واحدهای فناور با بهره‌گيري از پتانسيل‌هاي سازمان فني و حرفه اي،  سالن‌‌های کارگاهی در اختیار هسته‌های نوآور قرار بگیرد و ابزار لازم و مورد نیاز و مناسب تولید فراهم شود.

4 اردیبهشت 1400
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.