معاون توسعه و فناوری پارک علم و فناوری خراسان رضوی از مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز بازدید کرد

معاون توسعه و فناوری پارک علم و فناوری خراسان رضوی ضمن بازدید ازمرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز به تیم‌های نوآور مستقر در این مرکز گفت‌و‌گو کرد و از نزدیک در جریان فعالیت هسته‌ها قرار گرفت.

دکترعلی اسماعیلی در این بازدید بربه کار گیری همه ظرفیت‌ها و مرکز استان و شهرستان‌ها برای حمایت از فعالیت‌های فن‌آورانه و نوآورانه تاکید کرد و گفت: توجه مدیران دستگاه‌های اجرایی به حوزه فن‌آوری و فعالیت‌های دانش‌بنیان ضروری است .

وی برقراری ارتباط پویا بین پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها را ضروری دانست و گفت: در سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب به شعار تولید، دانش بنیان و کارآفرینی مزین شده ،حمایت از ایده‌های خلاقانه توسط پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و شتابدهی با جدیت صورت بگیرد.

اسماعیلی با اشاره به رویکرد پارک علم و فناوری خراسان به سمت منتورینگ و راهنمایی هسته‌های فن‌آور گفت: پارک‌های علم و فناوری را نباید صرفا زیرمجموعه وزارت علوم قلمداد کنیم بلکه نقش مدیران استانی در توسعه پارک‌ها  و مراکز رشد و نوآوری و کانون‌های خلاقیت و شکوفایی در شهرستان‌ها موثر است.

وی با تاکید بربه کار گیری همه ظرفیت‌های مرکز استان و شهرستان‌ها برای حمایت از فعالیت‌های فن‌آورانه و نوآورانه اظهارداشت:  ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای پارک به منظور ارتقای کمی و کیفی خدمات مورد نیاز توسعه کسب و کار شرکت‌ها و واحدهای فناور مهم ترین اولویت ماست.

وی با اشاره به توجه به موضوع بسترسازی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای ظهور و بروز نوآوری، گفت: ما با مشارکت و ایفای نقش مؤثر در ارتقای زیست بوم نوآوری و فناوری در استان به دنبال طراحی ساز و کار لازم جهت تربیت نیروی انسانی متخصص در سطوح و حوزه‌های مختلف  هستیم تا با توجه ویژه به معضل بیکاری در ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی دانش‌بنیان و تغییر فرهنگ کارجویی به کارآفرینی توفیق یابیم.

معاون پارک علم و فناوری خراسان رضوی با اشاره به  تدوین ساز و کار عملیاتی جهت تحقق مرجعیت و دیپلماسی فناوری و نوآوری و رصد فناوری‌های نوظهور، گفت: ما با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی و غیردولتی در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان جهت مأموریت گرایی پارک و ایجاد قطب‌های فناوری اقدام نموده ایم

وی با اشاره به سیاست‌گذاری و برنامه ریزی انجام شده  در پارک علم و فناوری گفت:  درحال حاضر مهندسی پروژه‌های کلان فناوری و تبدیل آنها به ریز پروژه‌ها و واگذاری آنها به شرکت‌های دانش‌بنیان جهت اجرا را دستور کار قرار داده ایم گفت: در شرایط فعلی که دولت با کمبود منابع مواجه است ما به دنبال ایجاد ساختمانهای متنوع و متعدد متعلق به پارک نیستیم بلکه  به دنبال فضاها و مکانهای خالی مربوط به دستگاههای مختلف اجرایی هستیم تا  هر نقطه  از شهرهای لکه فناوری ایجاد کنیم و  با استقرار تیم های نوآوری، مجوز فناوری به شرکت‌ها بدهیم تا ضمن کار در این فضاها از معافیت‌های مالیاتی بهره ببرند.

وی از اختصاص فضایی در مشهد به عنوان ناحیه نوآوری خبر داد و گفت: امروز دولت پتانسیل برای احداث ساختمان و … برای ایجاد مراکز نوآوری ندارد اما می‌توان با استفاده از فضاهای خالی و بلااستفاده از تیم‌های نوآور حمایت کرد .

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از اخذ مجوز مرکز رشد کشاورزی گفت: ما تلاش داریم از همه ظرفیت منطقه ترشیز شامل شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوهسرخ بهره ببریم و با حمایت از تیم‌های نوآور در مسیر تبدیل مرکز آموزش عالی کاشمر به دانشگاه نسل سوم و چهارم توفیق یابیم.

هادی معماریان اظهار داشت: ما به دنبال منافع منطقه و پایداری مرکز نوآوری و رشد در آن هستیم  و یقین داریم به پشتوانه توان علمی بالا هیئت علمی  و منابع  موجود می‌توانیم زمینه پایداری فضا را فراهم کنیم.

وی از پارک علم و فناوری خراسان رضوی خواست؛ با توجه به پتانسیل‌های منطقه در حوزه کشاورزی و تولید محصولات متنوع ، توانمندی‌های شهرستان در حوزه صنایع دستی و جاذبه‌های گردشگری به مرکز نوآوری و شتابدهی در زمینه برندینگ و بازاریابی و فروش و برگزاری رویدادهای استارتاپی مشاوره‌های لازم را ارائه دهند.

وی افزود: با توجه به راهبردهای اساسی دولت در تحقق اهداف نظام علم، فناوری و نوآوری به ویژه توسعه پارک و مراکز رشد و حل مشکلات پیش روی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مستقر در پارک، حمایت مالی از تیم‌های نوآور در شهرستان ضروری است.

مدیر مرکز نوآوی و شتابدهی ترشیز در این بازدید طی سخنانی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در این مرکزگفت: با پیگیری‌های انجام شده با فعالیت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز هم اکنون شاهد استقرار ۱۲ هسته نوآور و جذب هفت میلیارد ریال تسهیلات برای تیم‌های نوآور هستیم.

دکتر مجید عاقل افزود: حداقل پنج هسته فناور مستقر در مرکز نوآوری ترشیز در مسیر دانش بنیان شدن هستند و با اخذ مجوز مرکز رشد کشاورزی و آغاز به کار این مرکز شاهد فعالیت تیمهای فن اور با رویکرد کشاورزی با توجه به ظرفیهای کشاورزی منطقه خواهیم بود .

 

4 تیر 1401
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.